Viikkotiedote 19/2017

Aurinko paistaa ja eikä vettä sada, taitaa tulla kesä! Kauniit kesäpäivät voi viettää sisällä tanssikurssilla tai sosiaalipoliittisen neuvoston kokouksessa – tai sitten ulkona kantamassa kortensa kekoon Otaniemen siivoustalkoiden merkeissä! Aukiolla tavataan!

Yhdistyksiä koskevat asiat löydät yhdistystiedotteesta. Lue tiedote osoitteessa http://ayy.fi/yhdistystiedote

 

 1. Otaniemen palvelupisteen aukioloajoissa muutoksia 2.5. alkaen
 2. Kutsu AYY:n kaikille avoimeen sosiaalipoliittisen neuvoston kokoukseen
 3. Kylän siivoustalkoot 9.5.!
 4. AYY:n vuosijuhlaviikko käynnistyy maanantaina 15.5.!
 5. AYY:n sillibrunssi
 6. Kiinnostaako kehitysyhteistyö? Hae AYY:n edustajaksi SYL:n kehitysyhteistyön neuvottelukuntaan!
 7. KYN etsii uusia innokkaita laulajia joukkoonsa!
 8. Polijazzin pikatanssikurssit
 9. KY-Slice esittää: golfin alkeiskurssit
 10. Heart Campus -kampanja, jaa tarinasi!
 11. IDBM Impact – Exploring interdisciplinarity, May 19th
 12. Hitchball 4000 -liftauskilpailu 2.-4.6.2017
 13. Participate and propose your events at Otaniemi Free Space!
 14. 19.5. Product Design Gala 2017
 15. Panel Invitation: Should Students Pay Tuition Fees?
 16. Ravintola Kvarkki aukeaa 8.5.!

 

Viikko 19

10.5. Ristin kilta: Rukous- ja ylistysilta

https://ayy.fi/blog/events/ristin-kilta-rukous-ja-ylistysilta-4/

10.5. Maastopyöräilyä aloittelijoille

https://ayy.fi/blog/events/maastopyorailya-aloittelijoille/

 

Viikko 20

17.5.  Ristin kilta: Kiltalaiset puhuvat –ilta

https://ayy.fi/blog/events/ristin-kilta-kiltalaiset-puhuvat-ilta-2/

17.5. Maastopyöräilyä aloittelijoille

https://ayy.fi/blog/events/maastopyorailya-aloittelijoille-2/

 

1. Otaniemen palvelupisteen aukioloajoissa muutoksia 2.5. alkaen

Otaniemen palvelupiste on tiistaista 2.5. alkaen avoinna klo 12–16. Palvelupisteen yhteystiedot sekä tietoa poikkeusaukioloajoista löydät osoitteesta: https://ayy.fi/yhteystiedot/#Otaniemi

 

2. Kutsu AYY:n kaikille avoimeen sosiaalipoliittisen neuvoston kokoukseen

Hei opiskelija, kiinnostaako opiskelijoiden terveys ja hyvinvointi? Empiikö tasa-arvo, mietitkö miten voit edistää omaa ja lähipiirisi hyvinvointia ja lieventää stressiä. Miten opiskelijoiden kohonnutta burnoutriskiä voisi lieventää? AYY, Aalto sekä YTHS ovat toteuttaneet puolen vuoden sisällä laajan kattauksen opiskelijoiden hyvinvointia tarkastelevia tutkimuksia, ja data kertoo sekä positiivisia että huolestuttavia ilmiöitä opiskelijoiden terveydentilasta. Nyt on aika siirtää data toimintaan!

Tervetuloa AYY:n kaikille avoimeen sosiaalipoliittisen neuvoston sekä opintoneuvoston kokoukseen keskiviikkona 10.5. keskustelemaan ja ratkaisemaan ongelmia aiheen ympärillä. Tilaisuus järjestetään Otakaari 1:ssä Deloitte-salissa (U119) klo 16-18. Paikalla on asiantuntijan sekä AYY:n edustajan pohjustus aiheeseen, ja ennakkotietoa aiheesta ei tarvitse omata. Mielenkiinto ja kiinnostus opiskelijoiden terveyden ja tasa-arvon kehittämiseen riittää!

Ilmoittauduthan viimeistään 9.5. oheisen linkin kautta, jotta osaamme varata paikalle sopivan määrän tarjoiluja.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfDpReOsNijs54eZy4A_RO8kCIfFZzH3Ed4z3EkX_2HgCUU8A/viewform?c=0&w=1

 

3. Kylän siivoustalkoot 9.5.!

Wappu oli ja meni ja nyt on aika taas siivota oma rakas kylämme.

Kampusjaosto järjestää Teekkarikylän siivoustalkoot ke 9.5. klo 17 alkaen. Tule kantamaan kortesi kekoon (ja kaverisi kanssa) yhteisen hyvän puolesta! Kerätään yhdessä roskat pois rakkaasta asuinympäristöstämme. Kyläsenaatti tarjoaa siivousvälineet ja lehtiharavat. Osallistujille lämpiää talkoosauna Rantasaunalla klo 19, jossa tarjolla myös ilmaista ruokaa ja virvokkeita(!). Aloitetaan siivoilut Smökin edustalla olevalta puuterassilta, joka toimii siivoustalkoiden tukikohtana koko illan ajan. Puuterassilta saa käyttöönsä siivousvälineitä kuten jätesäkkejä, hanskoja, haravoita, roskankeruupihtejä sekä kottikärryjä. Smökin edustalta löytyy myös jätelava.

Lisätiedot facebookissa: https://www.facebook.com/events/297473194022201/

 

4. AYY:n vuosijuhlaviikko käynnistyy maanantaina 15.5.!

AYY:n vuosijuhlaviikko on tänä vuonna mahtavampi kuin koskaan. Ota ilo irti viikon jokaisesta tapahtumasta! Lue lisää osoitteesta www.vuosijuhlat.fi

Ulkoilmaleffailta Alvarilla 15.5.

Tule käynnistämään vuosijuhlaviikko Alvarin aukiolle grillailun ja musiikin vauhdittamana klo 20.00. Auringon laskettua elokuva starttaa Kino Sherylin asiantuntevan avustuksen siivittämänä. Nappaa siis vilttejä ja hyvää seuraa matkaan ja suuntaa Alvarille vähän toisenlaiseen elokuvakokemukseen!

Lisätietoa: https://www.facebook.com/events/219265381890076/

Aaltositsit 17.5.

Oletko kaivannut kevääseesi lisää poikkitieteellistä pöhinää? Nyt sinulla on mitä mainioin tilaisuus piiloutua lempinaamiosi taakse ja tulla tutustumaan uusiin sekä vanhoihin tuttavuuksiin poikkitieteellisen sitsaamisen merkeissä. Lipunmyynti aukeaa 3.5. osoitteessa www.bailataan.fi!

Lisätietoa: https://www.facebook.com/events/1675165499178986/

AYY:n 7. vuosijuhla 20.5.

Tule juhlistamaan seitsemän vuotiasta ylioppilaskuntaa! Vuosijuhlat aloitetaan Cocktail-tilaisuudella osoitteessa Otakaari 1 klo 15. Itse vuosijuhlat pidetään Linnanmäellä sijaitsevassa Ravintola Caruzellossa klo 18 alkaen. Juhlassa on tarjolla erityisen maukas kolmen ruokalajin illallinen ja mahtavaa ohjelmaa. Ilmoittautuminen on käynnissä 2.5. asti osoitteessa: https://www.vuosijuhlat.fi/ilmoittautuminen/

Lisätietoa: https://www.facebook.com/events/1866988743517378/

AYY:n 7. vuosijuhlabileet 20.5.

Vuosijuhlabileet starttaavat Urban Millilla (Betonimiehenkuja 3 E) häikäisevien vuosijuhlien jälkeen! Bileet alkavat klo 22 ja jatkuvat lähes aamunkoittoon mahtavan live-musiikin ja seuran siivittämänä. Vietit alkuiltaa sitten vuosijuhlissa tai muualla, illan parhaat jatkot löytyvät Urban Milliltä! Liput: https://bailataan.fi/#!/events/906689c8-9e2e-4a75-b7ab-7ba9be95dd95

Lisätietoa: https://www.facebook.com/events/304703596617139/

AYY:n 7. vuosijuhlien sillibrunssi 21.5.

Vuosijuhlaviikko huipentuu sillibrunssin merkeissä Servin Mökissä (Jämeräntaival 4) sunnuntaina 21.5 klo 12 alkaen. Silloin on aika saapua karnevaalin humuiseen Smökkiin palautumaan säkenöivästä vuosijuhlaviikosta. Tule kokemaan karnevaalien taika maukkaan ruuan, juoman ja ohjelman parissa. Tätä et halua missata! Liput: https://bailataan.fi/#!/events/906689c8-9e2e-4a75-b7ab-7ba9be95dd95

Lisätietoa: https://www.facebook.com/events/1623648914330291/

 

5. AYY:n sillibrunssi

AYY:n 7. vuosijuhlat huipentuvat sillibrunssin merkeissä Servin Mökissä (Jämeräntaival 4) sunnuntaina 21.5 klo 12 alkaen. Silloin on aika saapua karnevaalin humuiseen Smökkiin palautumaan säkenöivästä vuosijuhlaviikosta. Tule kokemaan karnevaalien taika maukkaan ruuan, juoman ja ohjelman parissa. Tätä et halua missata!

Sillibrunssille voit ilmoittautua osoitteessa vuosijuhlat.fi 19.4.-18.5.2017 välisenä aikana. Lippuja myydään vielä brunssipäivänä ovelta, jos tapahtuma ei ole loppuunmyyty.

MITÄ: Sillibrunssi
MISSÄ: Smökki
MILLOIN: 21.5. 12:00-18:00
MIKSI: Koska AYY 7v. ja pekoni

HINTA: 15 €

Tervetuloa lopettamaan vuosijuhlaviikko tyylillä!
FB: https://www.facebook.com/events/1623648914330291/

 

6. Kiinnostaako kehitysyhteistyö? Hae AYY:n edustajaksi SYL:n kehitysyhteistyön neuvottelukuntaan!

Etsimme idearikkaita ja motivoituneita tekijöitä Suomen ylioppilaskuntien liiton (SYL) kehitysyhteistyöasiain neuvottelukuntaan (KENKKU). 15 jäsenjärjestöä ja 135 000 yliopisto-opiskelijaa edustava SYL on maan suurin opiskelijoiden edunvalvonta- ja palvelujärjestö. Kehitysyhteistyöasiain neuvottelukunta toimii SYL:n hallituksen neuvonantajana kehitysyhteistyöasioissa, ja hallinnoi SYL:n kehitysyhteistyöhankkeita yhdessä kehitysyhteistyökoordinaattorin kanssa. Jos haluat toimia KENKU:ssa AYY:n edustajana ensi lukuvuoden, lähetä hakemuksesi 11.5.2017 klo 16 mennessä osoitteeseen international@ayy.fi . Hakukuulutus: https://ayy.fi/blog/2017/04/26/kiinnostaako-kehitysyhteistyo-hakuilmoitus-syln-kehitysyhteistyon-neuvottelukuntaan/

 

7. KYN etsii uusia innokkaita laulajia joukkoonsa!

Kevään 2017 koelaulut pidetään:

Ti 16. toukokuuta 2017, klo 18:00–21:00

Ilmoittautuminen viimeistään pe 12. toukokuuta

Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulu, Runeberginkatu 14-16 Helsinki

Ilmoittautuminen koelauluihin tapahtuu sähköpostitse osoitteeseen koelaulut(a)kyn.fi. Ilmoittaudu viimeistään pe 12.5. Laita otsikoksi viestille ”Koelaulut”, ja kerro vapaamuotoisesti musiikki- ja laulutaustastasi. Liitä viestiin myös yhteystietosi. Paluupostina saat lisätietoja koelaulutilaisuudesta!

Koelauluissa testataan perusmusikaalisuuttasi, kuten sävelkorvaa, rytmitajua sekä nuotinluku- ja stemmalaulutaitoa.

KYN koostuu eri ikäisistä ja eri koulutustaustan omaavista nuorista naisista, ja sinunkin äänesi voi tänä vuonna soida joukossamme. KYN on Suomen kuorokärkeen kuuluva naiskuoro, joka on rikkonut musiikillisia raja-aitoja ja tuonut kuorokentälle mm. uutta suomalaista jazzia. Ohjelmisto on monipuolista ja kuoro on tunnettu sen lauluyhtyemäisen elävästä soinnista.

Lisätietoa meistä löydät nettisivuiltamme:

http://www.kyn.fi/ ja FB-sivultamme http://facebook.com/kynchoir

 

8. Polijazzin pikatanssikurssit

 Polijazzilla järjestetään rock- ja swing-tanssien pikakurssi huhti-toukokuussa – tervetuloa oppimaan kolme uutta paritanssia kolmessa illassa!

ma 24.4. klo 16 – 18 Rockabilly
pe 28.4. klo 19 – 21 Fusku
ma 8.5. klo 16 – 18 Boogie woogie

Hinta 25 e/opiskelija

Lisätiedot ja ilmoittautumisohjeet Polijazzin Facebook-ryhmässä olevasta tapahtumasta.

 

9. KY-Slice esittää: golfin alkeiskurssit

KY-Slice tarjoaa jälleen tänä keväänä golfin alkeiskursseja 100 euron hintaan kaikille Aalto-yliopiston opiskelijoille. Kurssit järjestetään Tapiola Golfissa ja pääkaupunkiseudun edullisin hinta sisältää 5 tuntia ryhmäopetusta, kurssilla tarvittavat välineet ja green card -todistuksen. Lisätietoa osoitteessa https://www.facebook.com/events/1307327856048425/.

Myös tämän vuoden avajaiskilpailumme Märkäbogi lähestyy ja se pelataan tänä vuonna lauantaina 27.5. Lisätietoa tapahtumasta julkaistaan Facebook -sivullamme tämän viikon aikana. KY-Slicen jäsenetuna Märkäbogin peliareenana toimiva Nevas Golf tarjoaa pelioikeuden tälle kesälle erinomaiseen hintaan kaikille alle 29-vuotiaille opiskelijoille. Syötä Nevaksen nettikauppaan koodi KYSLICE, niin saat pelipaketista 38 euron alennuksen, jolloin hintasi on vain 410 euroa. Tarjous on voimassa 14.5. saakka vain nettikaupassa. Halutessasi voit maksaa pelipaketin osamaksulla. Lisätietoa osoitteessa http://nevasgolf.fi/nevaksen-tarjous-alle-29-vuotiaille-pelioikeus-ja-jasenyys-448e/.

 

10. Heart Campus -kampanja, jaa tarinasi!

Aallon historia on täynnä mahtavia tarinoita. Mikä on sinun tarinasi tai kenties paras vappumuistosi tästä opiskelijayhteisöstä – on se sitten Arabiasta, Töölöstä tai Otaniemestä? Jaa tarinasi sekä näytä, että olet mukana. Heart Campuksesta löydät Hannes Kallioisen tarinan lisäksi mm. Linda Liukaksen ja Esa Saarisen tarinat. http://heart.aalto.fi #heartcampus

 

11. IDBM Impact – Exploring interdisciplinarity, May 19th

Here is something to consider after you have recovered from Wappu:

The IDBM community warmly invites you to IDBM Impact, a one-day conference exploring opportunities of interdisciplinary collaboration for creating real-world impact – May 19 in Valkoinen Sali, Helsinki.

Join us for discussion-sparking, interactive panels, as well as, insightful innovation project pitches. Together with thought leaders from Futurice, Holvi, Tieto, ABB and Aalto University we will explore how interdisciplinary collaboration opens new ways to shape the future.

Find more info and tickets at idbm-impact.com. Be fast, there are only a couple of student tickets left.

TL;DR:

What: IDBM Impact

You get: Smart people, insightful discussions, great fun.

When: May 19, 2017 from 9:30 to 17:30

Where: Valkoinen Sali, 16-18, Aleksanterinkatu, Helsinki

Tickets: https://idbmimpact.eventbrite.com

 

12. Hitchball 4000 -liftauskilpailu 2.-4.6.2017

Hitchball 4000 on viikonlopun mittainen #Suomi100-henkinen seikkailu, jossa liftauskonkarit ja ensikertalaiset liftaavat pareittain ympäri Suomea ja suorittavat erilaisia tehtäviä. Lisämausteena seurantajärjestelmä kerää virtuaaliseen kisastudioon kilpailijat, ystävät, huolestuneet sukulaiset ja satunnaiset kuskit.

Voittaja on joukkue, joka on viekkaasti taktikoiden kerännyt eniten pisteitä maamme ikonisissa ja absurdeissa kohteissa sijaitsevista rasteista, ja päässyt vielä ajoissa takaisin Helsinkiin. Voittajajoukkue saa vuodeksi takanreunaansa koristamaan hienon Hitchball 4000 -kiertopokaalin, johon joukkueen nimi myös kaiverretaan. Varsinaisen kilpasarjan voittajan lisäksi palkitaan myös omin kriteerein Spirit of Hitchball -palkinnon arvoinen joukkue.

Kilpailun tavoitteena on levittää liftaamisen iloa ja rikkoa yhteiskuntakuplia. Jakamalla kilometrejä ja elämäntarinoita tuntemattomien kanssa avautuu mahdollisuus oppia lisää niin itsestään, kanssakulkijoistaan kuin satavuotiaasta Suomestakin.

“Noin 1500 liftattua kilometriä olivat yhtä kultaa. Adjektiivi “vapauttava” kuvaa viikonloppua aika hyvin. Liftaaminen jos mikä palauttaa uskon ihmiskunnan hyvyyteen: miten ihania ihmiset voivatkaan olla täysin tuntemattomille.”

Missä on maailman suurin poroveistos? Mitä Napue Ginissä on? Miltä Pihtiputaan mummot näyttää? Tiimiydy vastakkaista sukupuolta edustavan kohtalotoverin kanssa ja ota askel tuntemattomaan! Kesäsi jännittävin ja avartavin viikonloppu on 2.-4.6. ja ilmoittautuminen tapahtuu osoitteessa www.lyyti.fi/reg/hb4000. Toimi nopeasti, sillä ilmo täyttyy nopeasti ja sulkeutuu viimeistään 5.5!

Kilpailun säännöt ja tarkempaa tietoa: http://www.hitchball4000.fi/

Tapahtuma Facebookissa: https://www.facebook.com/events/1951180235109657/

Mukana tien varrella huikeat sponsorimme Sievo, Enoro, RELEX, ABB, Vaisala, Lyyti, Kyrönmaan Matkailun Edistämiskeskus ja Jounin Kauppa!

 

13. Participate and propose your events at Otaniemi Free Space!

Otaniemi Free Space is a student-led, community-based cultural space and test platform in the former ADD LAB space (address: Sähkömiehentie 4 G), which will be open until May 27th 2017.

We now invite you or your community to join the activities and produce content in the space. Also, visit our website and follow our Facebook page for amazing events! The activities organized can be anything from an art installation to a lecture event, or from a bike repair workshop to a music concert. The main focus, however, is welcoming everyone, doing things together and learning from others. We especially encourage collaboration between different parties in Otaniemi and students at Aalto University. You can also come and volunteer in the project.

We will offer the venue (space for events, projects and exhibitions as well as a kitchen), different types of equipment (a projector, PA systems etc) and will advertise your event or project on our social media page and our website.

You’re warmly welcome to join us!

Check out our various spaces and calendar

https://www.facebook.com/ofreespace/ or http://ofree.space/

 

14. 19.5. Product Design Gala 2017

For 20 years the Product Development Project course has brought students of engineering, design, and business together to tackle industry problems and develop state of the art solutions to real problems. During 8 months, around 150 students annually learn team work, effective communication, and the essentials of successful product development. At the annual Product Design Gala you’ll get to witness and experience the fruit of their hard labor, the awesome products. We would like to warmly welcome you to enjoy the public exhibition and get familiar with the projects as well as the amazing teams.

Check the event out on Facebook: https://www.facebook.com/events/1796708737313410/

And see www.pdp.fi for more information, such as descriptions of this year’s projects.

 

What: Product Design Gala, the final exhibition of Product Development Project

When: Friday 19.05.2017, 9-17

Where: Aalto Design Factory and Urban Mill (Betonimiehenkuja 5)

 

15. Panel Invitation: Should Students Pay Tuition Fees?

Hanken Centre for Corporate Governance (HCCG) invites you to an open panel discussion on whether all students in Finland should pay tuition fees. This question is highly topical, especially in the limelight of a recent report (31.03.2017) published by the Research Institute of the Finnish Economy (Etla) speaking for the motion.

Naturally, this debate is complex, and raises questions such as:

 • What is the purpose of education?
 • Would this policy change incentivize students to graduate faster?
 • What does this mean for the Finnish welfare society?

Antti Kähkönen will chair the panel. Our panel will consist of the following persons

 • Niku Määttänen (Research Director, Etla)
 • Elina Lepomäki (Member of the Finnish Parliament, National Coalition Party)
 • Li Andersson (Member of the Finnish Parliament, Left Alliance)
 • Riina Lumme (President, National Union of University Students in Finland SYL)

Thursday 11.5 17.30-19.30 Venue: Assembly hall (festsalen)

Here is a link to our Facebook event
https://www.facebook.com/events/1698648557100745/

 

16. Ravintola Kvarkki aukeaa 8.5.!

Hyvä Kvarkin asiakas!

Avaamme Sodexo Aalto Kvarkki ravintolan maanantaina  8.5 klo 8.00.

Meillä on tarjolla aamuisin herkullista puuroa ja lounaalla sinulla on mahdollisuus valita neljästä eri vaihtoehdosta mieluinen ruoka. Ruokalistan näet www.sodexo.fi/kvarkki sivuilta 8.5 alkaen.

Ravintola on auki klo 8-15 ja lounas on tarjolla klo 10.30-14.

Aloitamme uutena ravintoloitsijana suppeammilla aukioloajoilla, mutta syksyllä laajennamme valikoimaamme ja pidennämme aukioloaikoja.

Lämpimästi tervetuloa toivottelee Sodexon väki

 

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *