Viikkotiedote 12/2017

Kohta saa äänestää kuntavaaleissa! Etsi lempiehdokkaasi, tue, vaikuta!

Yhdistyksiä koskevat asiat löydät yhdistystiedotteesta. Lue tiedote osoitteessa http://ayy.fi/yhdistystiedote

 

 1. Opiskelijat siirtyvät yleisen asumistuen piiriin elokuussa
 2. Anna itsesi ilmi kuntavaaliehdokkaana
 3. Kuule kuntaehdokas!
 4. Hae ylioppilaskunnan keskusvaalilautakuntaan 2017!
 5. Aalto Garden palsta- ja hallitushaku
 6. Tervetuloa mukaan workshoppaamaan opetuksen kansainvälistämisestä!
 7. Tilapioneerit-projektikurssi 29.3.–6.5. – ilmoittaudu mukaan!
 8. Application period for Information Technology Program ends on 24th March
 9. Want to create or join a startup? Apply to Kiuas Team Up!
 10. ClimateLaunchPad is now open for applications
 11. DADA presents: Soft Robotics Exhibition
 12. Teekkaripurjehtijoiden purjehtija- ja saaristopäällikkökurssit
 13. Retuperän WBK Finlandia-talossa 31.3.
 14. Metal Club Mökän Maaliskuun Sauna
 15. Sukelluksen kuivapukukurssi alkaa
 16. International student – participate in AYY’s survey and help develop health care services and health insurances!

 

Viikko 12

20.3. Teekkarispeksi 2017: Viimeinen sinfonia

21.3. Teekkarispeksi 2017: Viimeinen sinfonia

22.3. Ristin kilta: Kiltalaiset puhuvat –ilta

24.3. EBEC Helsinki 2017

25.3. Aalto Predators vs UTU Beaver Hunters

 

Viikko 13

28.3. PSK Kuplan kuivapukukurssi 2017

29.3. Ristin kilta: Kwun Chuen Chan – työnteosta

 

1. Opiskelijat siirtyvät yleisen asumistuen piiriin elokuussa

Kela muistuttaa, että opintotuen asumislisän maksaminen päättyy ja Suomessa vuokralla asuvat opiskelijat siirtyvät yleisen asumistuen piiriin 1.8.2017 alkaen. Kela lakkauttaa asumistukeen siirtyvien asumislisät automaattisesti, mutta yleistä asumistukea on haettava uudella hakemuksella. Asumistukea voi hakea Kelan asiointipalvelussa tai lomakkeella AT 1 jo toukokuun loppupuolella, jos hän tietää syksyn tulonsa, asumismenonsa ja muut asumisolosuhteensa.

Kelan ohjeistukset kannattaa lukea hyvissä ajoin. Lisätietoa löytyy Kelan tiedotteesta sekä Kelan sivuilta.

 

2. Anna itsesi ilmi kuntavaaliehdokkaana

AYY:n jäsen, oletko ehdolla kuntavaaleissa? AYY kerää ehdokkaitaan sivuilleen osoitteessa kuntaehdokkaat.ayy.fi. Voit nyt ilmiantaa itsesi ja täyttää tietosi oheisen lomakkeen kautta:

https://lomake.ayy.fi/sosiaalipolitiikka/oletko-ayyn-jasen-ja-ehdolla-kuntavaaleissa-ilmianna-itsesi/

Seuraa sivua ja löydä lempiehdokkaasi!

Psst! Muistathan, että ennakkoäänestys Otaniemessä tapahtuu Harald Herlin -oppimiskeskusessa seuraavina päivinä:

29.03. – 30.03. klo 09:00 – 20:00

03.04. – 04.04. klo 09:00 – 20:00

 

3. Kuule kuntaehdokas!

Kuka kuntavaaliehdokkaista ajaa opiskelijan asiaa? Kuka on sinun puolellasi? Keneltä tulee oikeaa asiaa ja keneltä sanahelinää?

Tule seuraamaan AYY:n järjestämää kuntavaalipaneelia keskiviikkona 22.3. ravintola Täffään (Otakaari 22). Espoon nykyiset valtuustopuolueet ovat äänessä klo 11.30–12.30 ja muut puolueet klo 13–14.

Ravintola Täffä on paneelin aikana auki normaalisti. Tule lounaalle, kuuntele, kysele ja löydä oma ehdokkaasi!

https://www.facebook.com/events/1258569530845732/

 

4. Hae ylioppilaskunnan keskusvaalilautakuntaan 2017!

Oletko juuri sinä kiinnostunut tekemään AYY:n seuraavista edustajistovaaleista näkyvimmät, siisteimmät ja yksinkertaisesti parhaimmat?

Haku edustajistovaalien ytimessä toimivaan keskusvaalilautakuntaan on jälleen auennut. Keskusvaalilautakunta päättää muun muassa äänestys- ja ennakkoäänestyspaikat, asettaa vaalilautakunnat, tarkastaa ehdokasilmoitukset ja sopimukset vaaliliitoista ja -renkaista, suorittaa äänten tarkastuslaskennan sekä valvoo vaalin yleistä kulkua. Keskusvaalilautakunnan jäsen ei saa olla ehdolla edustajistovaaleissa 2017.

Hakemukset keskusvaalilautakuntaan jätetään sähköisellä lomakkeella osoitteessa: https://lomake.ayy.fi/hallinto/kvl/. Hakuaikaa on 27.3.2017 klo 12.00 asti.

Lisätietoja: hallinto- ja HR-päällikkö Johanna pietiläinen (johanna.pietilainen (a) ayy.fi), +358 50 520 9434

 

5. Aalto Garden palsta- ja hallitushaku

Lähde mukaan Otaniemen kaupunkiviljely-yhdistyksen toimintaan ja viljelypalstaa Ossinlammelta 31.3. mennessä!

Etsimme uusia jäseniä Otaniemen kaupunkiviljely-yhdistyksen hallitukseen. Hallituksessa pääsee järjestämään viljelyä ja viljelyyn liittyviä tapahtumia, ja sillä saa etusijan palstahakuun. Tervetuloa ylimääräiseen vuosikokoukseen keskiviikkona 22.3. klo 17 Oppimiskeskuksessa 1. kerroksen Johanna -kokoushuoneessa!

Viljelypalstojen haku on myös käynnissä osoitteessa https://tinyurl.com/garden17 . Hae palstaa yksin tai yhdessä kaveriporukan tai yhdistyksen kanssa! Hakuaika on 9.3.-31.3.

Lisätietoja palstahausta tai hallitustehtävistä antaa Saana Rossi (saana.rossi@aalto.fi). Seuraa yhdistystä myös Facebookissa osoitteessa https://www.facebook.com/OtaniemiUrbanGarden .

 

6. Tervetuloa mukaan workshoppaamaan opetuksen kansainvälistämisestä!

AYY ja Aalto kehittävät yhteistä hanketta, jonka tarkoituksena on tuoda strukturoidummin kansainvälisyystaitoja (esim. kulttuurienvälisen viestinnän osaamista, globaaleja kehityskysymyksiä, oman alan kv-ilmiöitä) osaksi opetussuunnitelmatyötä, oppimistavoitteita ja – tuloksia, ja tähän työhön tarvitsemme sinun näkökulmaasi! Monikulttuurisuus on päivän sana – Aallossa maisteriopintojen kieli on pääsääntöisesti englanti ja opiskelijajoukko kansainvälinen, työelämässä yhteistyötaidot eri kulttuurien välillä ovat tärkeitä jokaiselle, suomalainen yhteiskuntakin moninaistuu päivä päivältä.

7. Tilapioneerit-projektikurssi 29.3.–6.5. – ilmoittaudu mukaan!

Valtakunnan tulevaisuus on vaakalaudalla. Tilapioneerit vastaa kutsuun! Olemme mukana esimerkkitapauksena Kokeilun paikka -palvelun aloituksessa. https://www.kokeilunpaikka.fi/fi/experiment/75/

Tilapioneerien 29.3.–6.5. järjestämällä kurssilla on vielä muutama vapaa paikka. Hae mukaan! Katso ilmoittautumisohjeet ja lisätiedot täältä: http://tilapioneerit.fi/

 

8. Application period for Information Technology Program ends on 24th March

Get the skills and confidence to lead in the digital world! Aalto University Information Technology Program (ITP) is an academic summer program. For over 20 years ITP has been bringing together technology, design and business talent and fostering successful project teams.

The purpose of ITP is to provide students with a strong applied understanding of IT, design and the digital world. The program provides concepts and approaches that enable students with diverse backgrounds to operate effectively in the global business environment now and in the future. Students gain valuable real life project experience through project work. The dates for ITP are 29th May – 1st September 2017.

Learn more and apply by Friday 24th March 16:00 at http://itp.aalto.fi

 

9. Want to create or join a startup? Apply to Kiuas Team Up!

Find a dream team and build your idea! http://teamup.kiuas.us/

Kiuas Team Up is a free program for anyone interested in startup entrepreneurship – whether it’s joining or creating a startup team. We aim to connect like-minded people from various educational backgrounds and provide you with the means to develop your idea into an actual business. With the assistance of professional coaching and diverse workshops from our partners, you can assemble your dream team and become the next big thing.

The Kiuas Team Up program is a follow-up to last year’s TeamUp Bootcamp, which brought 250 talented individuals to Startup Sauna and established the birth of multiple thriving startups, including Platonics, FactoryFinder and Duara Travels, all of which have experienced considerable success since last year’s TeamUp and Summer of Startups. This year we’re kicking it up a notch by bringing twice the amount of participants to Startup Sauna!

Kiuas Team Up will take place on the second weekend of April (7.-9.4), after which the winning teams will advance to Aaltoes’ brand new Kiuas Incubator program. You can participate as a team or an individual.

There are only a few days left to apply and start the journey to finding your dream team! Come feel the heat of the Kiuas and apply now through this link: https://aaltoes17.typeform.com/to/CR8K9Q

The Facebook event can be found here: https://www.facebook.com/events/1786613791665679/

 

10. ClimateLaunchPad is now open for applications

The world’s largest green business idea competition is open for applications. Everyone with a green business idea and dreaming of becoming an entrepreneur can enter the competition. Your idea can be an innovation in renewable energy, a sustainable transition in the food chain, a mind shift in urban mobility or any other way to tackle climate change.

ClimateLaunchPad kicks off in May with an intensive Boot Camp and follow-up Coaching Sessions. In June, the teams compete in the National Final in front of an expert jury. On top of this, the top-3 teams will be sent to Cyprus in October to pitch their ideas in the Grand Final.

Be sure to apply by 20 April. For more info, see http://impactiglu.org/climatelaunchpad/

 

11. DADA presents: Soft Robotics Exhibition

Soft Robotics is a new and rapidly growing approach to robotics that aims to harmonize with the living environment by using “soft” materials such as silicone, rubber and gelatin that actuate on air, instead of hard mechanical parts that run on motors. Now The Media lab student association DADA is hosting an exhibition showing off the results of our soft robotics workshop.

The exhibition will be held in the learning centre on the 23rd of March at 17:00-20:00. Check out our event at: https://www.facebook.com/events/1825903027632021/

 

12. Teekkaripurjehtijoiden purjehtija- ja saaristopäällikkökurssit

Tervehdys purjehtijat ja sellaiseksi aikovat,

Kevään purjehtija- ja saaristopäällikkökurssien ilmoittautuminen on nyt
avoinna osoitteessa https://trip.ayy.fi/wordpress/?page_id=231. Kursseja
tarjotaan pääasiassa suomeksi, mutta ilmoittautuneista riippuen myös
englanniksi.

 

13. Retuperän WBK Finlandia-talossa 31.3.

Maailman paras uudempaa ranskalaista torwimusiikkia soittava espoolainen teekkaripalokuntaorkesteri nähdään Töölönlahden palokunnantalon nokisten kurkihirsien alla suurkonsertissa maaliskuun 31. päivänä. Konsertissa Retuperän WBK:ta johtaa Torturo Canini tahtipuikkoineen. Solisteina toimivat häikäisevät tähdenlennot: baritonitorvisti Matts Remell ja flyygelitaiteilija Emil Holmström. Illan aikana kuullaan valtakunnansovittaja Simeon Suihkutsalon retusoimia klassisen musiikin lasihelmiä sekä nähdään Retuperän WBK:n koejäsenten esittämä woimailunäytös.

Lipunmyynti osoitteessa https://liput.rwbk.fi

Lippujen hinnat: DeLuxe – 60e / I-luokka – 40e / II-luokka – 30e / Opiskelija – 15e

Lipputilauksen yhteydessä voi varata paikkansa jatkoilla, jotka järjestetään Kilta-salissa osoitteessa Lapinrinne 1. Jatkoliput ruokineen ja juomineen 60e.

Retuperän WBK Finlandia-talossa 31.3. klo 19:33
Johtaa: Torturo Canini
Solistaa: Matts Remell, matkaklosetti
Solistaa: Emil Holmström, flyygeli
Woimailee: Koejäsenet

FB-tapahtuma: www.facebook.com/events/329529610777888/

14. Metal Club Mökän Maaliskuun Sauna

Rätä-tää! Se alkaa olla maaliskuu ja kaikkihan sen tietävät, että silloin taas Mökällä saunotaan! Perjantaina 24.3. järjestetään Maaliskuun Sauna – tule Gorsulle kikkailemaan!

https://www.facebook.com/events/1460612683962547/

 

15. Sukelluksen kuivapukukurssi alkaa

Oletko suorittanut sukelluskorttisi ulkomailla, tekisikö mieli sukeltaa Suomessa?

Tämän vuoden kuivapukukurssi alkaa tiistaina 28.3. kello 18.00 kurssin ensimmäisellä luennolla, jossa käsitellään kuivapuvun hankintaa. Luento pidetään Kammiolla, eli Otaniemessä Jämeräntaival 1:n takana olevassa kerhotilassamme. Tämän jälkeen seuraa n. kuukauden kurssitauko, jonka aika oppilaat hankkivat itselleen kuivapuvun käyttöön loppukurssin ajaksi.

Kurssin hinta on laitesukelluksen peruskurssia (https://ayy.fi/blog/events/psk-kuplan-laitesukelluksen-peruskurssi-intro-2017/) käyville 35€ ja muille 60€. Kurssille ovat tervetulleita kaikki Kuplan jäsenet. Kurssin lopullinen aikataulu varmistuu kurssin alkuun mennessä, koska osallistujamäärä vaikuttaa allasharjoitusten järjestämiseen. Kuivapukukurssin alustava aikataulu on osa LSPK:n aikataulua.

Kurssin vastuukouluttajana toimii Tommi Toivonen <tptoivon (ät) gmail.com>.

Ilmoittaudu kurssille lähettämällä sähköpostia Tommille ja kerro voimassa olevasta sukellusluokituksestasi ja -kokemuksestasi.

Löydät lisätietoa sukellustoiminnastamme ja kurssista löydät sivuiltamme www.kupla.org

Tervetuloa kurssille ja sukeltamaan lämpimästi kylmässä vedessä!

 

16. International student – participate in AYY’s survey and help develop health care services and health insurances!

AYY is conducting a survey for the international students of Aalto University and the University of Helsinki on the use of healthcare services and health insurances in Finland. Your input is extremely important for the success of the survey. The results will be used both domestically and on the municipal level to influence different service providers to better take into account the needs of international students and to improve communication channels for international students. The health insurance recommended by Finnish authorities for non-EU/EEA students will be competitively re-tendered by a national agency this year, and it is important that the students’ experiences on the insurances are considered in the competitive tendering process.

Filling out the survey takes about 15 minutes and many prices (e.g. gift cards) will be drawn between the participants. The survey is open until 7.4.2017. All information is handled confidentially and the results will be reported anonymously. The study is conducted by the Research foundation for studies and education, Otus.

More information and the link to the survey: https://ayy.fi/blog/2017/03/15/international-student-participate-in-the-survey-and-help-develop-health-care-services-and-health-insurances/

 

 

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *