Viikkotiedote 5/2017

Tämä on AYY:n viikkotiedote 5/2017

HUOM! Viikkotiedote ei ilmesty ensi viikolla eli maanantaina 6.2.2017!

Yhdistyksiä koskevat asiat löydät yhdistystiedotteesta. Lue tiedote osoitteessa http://ayy.fi/yhdistystiedote

 1. Tällä ja ensi viikolla tapahtuu
 2. Capgemini Young Professionals Academy application period 23.1.-19.2. is open!
 3. Aallon opiskeluhyvinvointikysely auki 1.2.-16.2.2017.
 4. Tieto’s summer job application period starts.
 5. Hae Aavan Afterparty- ja Humans vs Zombies –toimikuntiin
 6. Nesteen kesätyöpaikat: hae 28.2.2017 mennessä ja vietä #SummerWithNeste!
 7. Laskiaisrieha ja Laskiaisappro ti 28.2.
 8. Laskiaispäivän viralliset jatkot – Gravitaatio
 9. Get your dream job with LinkedIn -lecture
 10. Teekkarispeksin lipunmyynti aukeaa 9.2.
 11. Petteri Orpo Kokoomusteekkareiden ja Kauppiksen Porvareiden vieraana ti 31.1.
 12. Can Christianity make sense in a modern society?
 13. Super Bowl –ilta 2017
 14. “Fyysikot muuttuvassa maailmassa” -seminaari 18.2.
 15. Tervetuloa suunnittelemaan ja toteuttamaan väliaikaista kulttuuritilaa Otaniemeen!
 16. A first Geek Picnic in Helsinki in June – Join the team
 17. Aloita aikido Otaniemessä!
 18. Helsingin yliopiston Taekwon-Do –seuran alkeiskurssi alkaa
 19. PSK Kupla järjestää laitesukelluksen peruskurssin ja laitesukelluskokeilun keväällä 2017!

1.    Tällä ja ensi viikolla tapahtuu

Viikko 5

Viikko 6

Viikko 7

2.    Capgemini Young Professionals Academy application period 23.1.-19.2. is open!

Aiming high? Capgemini offers recent graduates or final year students a chance to develop into top technology professionals with a permanent contract in an international consulting company. Apply here: https://www.fi.capgemini.com/careers/your-career-path/capgemini-young-professionals-academy

3.    Aallon opiskeluhyvinvointikysely auki 1.2.-16.2.2017.

Opiskeluhyvinvointikysely lähetetään kaikille Aallon toisen ja neljännen vuosikurssin opiskelijoille sähköpostitse. Anna 15 minuuttia aikaasi – Saat henkilökohtaisen palautteen ja autat Aaltoa kehittymään.

Lue lisää opiskelijaportaali Intosta: https://into.aalto.fi/pages/viewpage.action?pageId=24317455

4.    Tieto’s summer job application period starts.

Summer + work + fun! Join #tietolife this summer? Expecting your cool application: 6.2. – 26.2. Visit: https://www.tieto.fi/uramahdollisuudet

5.    Hae Aavan Afterparty- ja Humans vs Zombies –toimikuntiin

AYY:n Yhteisöjaosto Aavan toimikuntahaut ovat auki! Hakukohteina ovat Afterparty-toimikunta sekä Humas vs Zombies -toimikunta.

Aalto Afterparty-toimikunnassa pääset suunnittelemaan ja toteuttamaan tätä lukuvuoden alun räjäyttävää spektaakkelia! Toimikuntaa vetävät Aavan Afterparty-vastaavat ja toimikuntalaisena pääset tutustumaan mukaviin tyyppehin sekä nauttimaan hauskalla porukalla, hae rohkeasti mukaan!

Humans vs Zombies peli rantautuu taas Otaniemeen keväällä ja syksyllä. Olitpa ollut mukana HvZ:ssa tai et, haluamme juuri SINUT toimikuntaan! Toimikunnassa pääset kehittämään pelin teemaa ja tehtäviä, markkinoimaan tapahtumaa, tapaamaan uusia ihmisiä hauskalla tavalla, moderoimaan pelin aikana ja etenkin toteuttamaan kenties ihan pöhköjä ideoita! Tahdomme tietää mitä uutta juuri SINÄ voit tuoda tähän peliin. Jos et ole kuullutkaan pelistä, katso ensin viralliset sivut http://www.humansvszombies.org/

Hakuaika alkaa 30.1. ja päättyy ti 21.2. klo 23.59 osoitteessa:  http://ayy.fi/stop/kulttuuri-ja-tapahtumat/afterparty/ ja http://ayy.fi/stop/kulttuuri-ja-tapahtumat/humans-vs-zombies/

6.    Nesteen kesätyöpaikat: hae 28.2.2017 mennessä ja vietä #SummerWithNeste!

Neste luo vastuullisia vaihtoehtoja liikenteen, yritysten ja kuluttajien tarpeisiin. Voimme auttaa asiakkaitamme pienentämään hiilijalanjälkeään kaikkialla maailmassa laadukkailla ja vähäpäästöisillä uusiutuvilla tuotteilla ja korkealaatuisilla öljytuotteilla, jotka voidaan yhdistää räätälöidyiksi palveluratkaisuiksi. Olemme maailman suurin jätteistä ja tähteistä jalostetun uusiutuvan dieselin tuottaja ja tuomme uusiutuvia ratkaisuja myös lentämiseen ja muoviteollisuuteen.

Palkkaamme kesäksi 2017 satoja kesätyötekijöitä Espooseen, Naantaliin ja Porvooseen sekä muillekin toimipaikoillemme. Tarjoamme eri koulutustaustojen opiskelijoille mukaansatempaavan kesäkokemuksen ja mahdollisuuden kehittää osaamistaan mm. tuotannon, tekniikan, kemian, myynnin,markkinoinnin ja talouden tehtävien parissa. Kesätyöpaikkamme on yksilöity omina ilmoituksinaan sivuillamme ja tehtävistä löytyy hyviä vaihtoehtoja kaikissa opintovaiheissa oleville opiskelijoille.

Lue lisää kesätyöpaikoistamme ja hae: www.neste.com/summerwithneste

7.    Laskiaisrieha ja Laskiaisappro ti 28.2.

Laskiaistiistaina 28.2.2017 Helsingin Kaivopuistossa nautitaan iloisesta tunnelmasta perinteisessä Ullanlinnanmäen Laskiaisriehassa klo 11-16!

Päivän ohjelmaan kuuluu vapaan mäenlaskun lisäksi musiikkia, kilpailuja sekä klo 13 starttaava legendaarinen ABB Akateeminen mäenlaskukilpailu, jossa joukkueet kisaavat laskiaisen huikeimman ja kekseliäimmän mäenlaskuvälineen tittelistä. Laskiaispäivän viralliset jatkot löytyvät AYY:n Gravitaatiosta Apollo Live Clubilta.

Jo pitkään Laskiaisriehan ja Gravitaation välillä on kuitenkin ollut tauko, joka on aiheuttanut opiskelijoille päänvaivaa: Mitä tehdä ennen Gravitaatiota?… vaan SAY NO MORE!

Vapaateekkarit järjestävät välittömästi Ullanlinnan Laskiaisriehan perään, klo 16:00 alkaen, ensimmäistä kertaa Laskiaisappron! Appron teemana toimii niin laskiainen, rinneravintolat kuin After Ski:kin. Ihka ensimmäisen Laskiaisappron kumppanina toimii Ruosniemen Panimo, joten juhlajuomaa on varmasti riittävästi ja laatu on taattu! Tätä ei todellakaan kannata missata vaan meno on VT-sertifioitua! Approlipun voit ostaa 1.2. alkaen bailataan.fi:stä 6€ hintaan, lippuja on rajallinen määrä!!

Riehassa mukana ABB, TEK, Sweco, Fennovoima ja AYY!

Laskiaisrieha (https://www.facebook.com/events/602429626620281/) ja Laskiaisappro (https://www.facebook.com/events/407112759632101/ ) facebookissa.

8.    Laskiaispäivän viralliset jatkot – Gravitaatio

Gravitaatio on alkuvuoden suurimmat ja huikeimmat juhlat jotka järjestetään Laskiaistiistaina 28.2 illalla Laskiaisriehan virallisina jatkoina. Tänä vuonna Gravitaatio tulee kiihkeämpänä kuin vuosiin. Kun Ullanlinnanmäen Laskiaisriehan mäenlaskusta on selvitty tai kaipaat muuten vaan vipinää villasukkiin tiistai-illaksi, on aika heittää villasukilla discopalloa ja siirtyä Apolloon Laskiaisriehan virallisille jatkoille. Lavalle illan aikana nousee Portion Boys sekä ruotsalainen Günther & The Sunshine Girls, joiden musiikki ei jätä ketään kylmäksi.

Lisätietoa tapahtumasta facebookista, sekä osoitteesta http://www.gravitaatio.fi/

9.    Get your dream job with LinkedIn -lecture

Tuesday, 7th February 2017 at 16:15 ~ max until 18:00
Location: Nokia hall B-200 (BIZ main building in Töölö, Runeberginkatu 14-16 Helsinki)

Your LinkedIn profile is your professional face to the world! During this lecture Mikkel Preisler, Senior Account Executive from LinkedIn will share their best tips and tricks to make your profile do the work for you. Main focus is on leveraging and expanding your network and perfecting your digital representation.

We’ll also give you a guided tour of other functions on the platform and teach you how to use LinkedIn in the best possible way. We’ll of course guide you to your dream job, but we’ll also show you how the recruiters can find you!

Enrollment: confirm your participation by Monday 6th February 3 pm by filling in the requested information at https:// alumninet.aalto.fi/Portal/ Public/Event/ Apply.aspx?EventID=623. Join also our FB event! https://www.facebook.com/events/1663743080585460/

Event language: English

10.                  Teekkarispeksin lipunmyynti aukeaa 9.2.

Teekkarispeksin 2017 lipunmyynti avataan 9.2. osoitteessa teekkarispeksi.fi/kauppa . Näytökset ovat viime vuosina myyty käytännössä loppuun, joten kannattaa valita jo nyt itselleen sopiva päivä unohtumattomalle teatterielämykselle: 14.3. (ensi-ilta) // 20.3. // 21.3. // 3.4 // 4.4. // 9.4. (alumninäytös) // 10.4. // 11.4.

Kaikki näytökset alkavat klo 19 Aleksanterin teatterissa.

Ryhmätilauksia (10+ lippua) otetaan jo vastaan osoitteessa liput@teekkarispeksi.fi, eli nyt voit varmistaa ennakkoon paikat koko seurueellesi. Ryhmät saavat 10% alennuksen kolmen ensimmäisen näytöksen lipuista! Lisätietoa kevään speksistä löytyy Facebookista: https://www.facebook.com/events/1834213536793856/

11.                  Petteri Orpo Kokoomusteekkareiden ja Kauppiksen Porvareiden vieraana ti 31.1.

Valtiovarainministeri Petteri Orpo saapuu Otaniemeen Kauppakorkeakoulun Porvareiden ja Kokoomusteekkareiden vieraiksi tiistaina 31.1. kello 13.30-14.30. Tervetuloa Alvarinaukiolle kandidaattikeskuksen ala-aulan läheisyyteen juttusille. Tarjolla makkaraa!

12.                  Can Christianity make sense in a modern society?

Ristin kilta (Guild of the Cross) will have an evening in English. We will be hosting Joel Gillin from the UCC (United Community Church) who will be speaking on the topic of: ”Can Christianity make sense in a modern Society?” So if you’ve ever wondered about Christianity or want to find out a bit more about the Christian student scene, come and check it out! The evening will also include some worship and a chance to meet new people as well as a snack and a short devotion at the end.

13.                  Super Bowl –ilta 2017

Aalto-yliopiston miesten ja naisten amerikkalainen jalkapallo joukkueet, sekä cheerleading joukkue pitävät kisakatsomoa KY-talon yläkertsillä (Pohjoinen Rautatiekatu 21 B, 3. kerros) Kampin lähellä! Tervetuloa katsomaan voittaako Atlanta Falcons vaiko New England Patriots.

Ovet auki 20:00 5.2.2016. Kickoff 01:30 (6.2.2016) Suomen aikaan. Tapahtuma osoitteessa https://www.facebook.com/events/284466085301724/

14.                  “Fyysikot muuttuvassa maailmassa” -seminaari 18.2.

Fyysikkokilta järjestää lauantaina 18.2. klo 14 – 18 Kandidaattikeskuksen B-salissa juhlavuotensa kunniaksi kaikille avoimen ilmaisen Fyysikkoseminaarin. Seminaarin aiheena on “Fyysikot muuttuvassa maailmassa”. Seminaarissa keskustellaan siitä, millaisiin saavutuksiin fyysikot ovat yltäneet viimeisen 70 vuoden aikana ja mitä seuraavat 70 vuotta mahdollisesti tuovat tullessaan.

Maittavat tarjoilut varmistavat tapahtumassa parhaan mahdollisen seminaarikokemuksen. Päivä huipentuu paneeliin, jossa pääsemme esittämään visaisia teemaan liittyviä kysymyksiä puhujillemme.

Puhujakattaus on huippuluokkaa: Tuomo Suntola, atomikerroskasvatuksen kehittäjä Matti Lehtonen, hallituksen puheenjohtaja, GE Healthcare Finland Antti Vasara, VTT:n toimitusjohtaja Kaija Pöysti, Intosome Oy, partner Ville Lehtola, kaupunginvaltuutettu, tutkijatohtori

Lisätietoja ja ilmoittautuminen osoitteessa https://www.fyysikkokilta.fi/ilmo/signup/86

15.                  Tervetuloa suunnittelemaan ja toteuttamaan väliaikaista kulttuuritilaa Otaniemeen!

Aalto Tribe-projekti on vapaaehtoisvoimin toteutettava väliaikainen kulttuuritila ja kokeilualusta Otaniemessä entisissä ADD LAB:n tiloissa. Tavoitteena on luoda paikka ihmisten kohtaamiselle, yhteistyölle ja kokeilulle sekä erilaisille tapahtumille, projekteille ja taidenäyttelyille.

Projekti etsii uusia innokkaita tekijöitä tiimiinsä. Erilaisia vastuualueita on esimerkiksi tiedotus, tilasuunnittelu, rakentelu tai tapahtumien ideointi. Projektin suunnittelu juuri käynnistynyt ja projekti toteutetaan huhti-toukokuussa 2017.

Ensimmäinen tapaaminen pidetään torstaina 2.2.2017 klo 18.00 Tokyo Spacessa Otaniemessä (Otakaari 1 Y). (Tarkempi info http://jy.fi/tribe/).

Lämpimästi tervetuloa mukaan!

Projektin taustalla on ryhmä itseorganisoituneita opiskelijoita, sekä se on osa Taiteen laitoksen Pro Gradu maisterintyötä. Lisäinfoa essi.laurila@aalto.fi

16.                  A first Geek Picnic in Helsinki in June – Join the team

Geek Picnic festival is the biggest popular open air festival of high technologies, science and art from Russia. In 2017 we are going to expand to a global scale and conduct a first Geek Picnic in Helsinki. And we would be happy if you will join our journey.

We’ve created Geek Picnic as a reflection of the spirit of modern life. As once the Woodstock festival reflected the values ​​of his days, nowadays Geek Picnic personifies the main symbols of our time – technological progress, researches, contemporary art.

We are looking for talented students interested in science, art and high technologies to help us with search of content of the festival (speakers, shows, technological start-ups, artists etc.). Active and well-organized students can use this opportunity to get a practice in big international event and meet local and international gurus in science, art, technologies, gaming and other fields of festival’s interest.

If you feel that it is ‘your thing’ to coordinate participants, find interesting and unique content, activate and embrace local projects  – contact us via e-mail grigoreva@exponenta.me, facebook www.facebook.com/ngry.voice or phone +7 (965) 764 82 27. We will be glad you to join our team!

More info about the festival is here: http://helsinki.geek-picnic.me/?

17.                  Aloita aikido Otaniemessä!

Aalto Aikikai toivottaa uudet aloittelijat mukaan toimintaan  tammi-helmikuun vaihteessa. Järjestämme aikido-näytöksen tiistaina 31.1. klo 17:00 Jämeräntaival 5:n tatamisalissa. Treenit uusille aloittelijoille alkavat torstaina 2.2. klo 17:00 Jämeräntaival 5:n tatamisalissa.

Aloittelijoiden treeniajat keväällä 2017: maanantaisin klo 16:30-18:00 Otahalli ja torstaisin klo 17:00-19:00 Jämeräntaival 5

Voit tulla mukaan treeneihin kahden ensimmäisen viikon aikana ja aloitettuasi voit treenata ilmaiseksi parin viikon ajan. Jos meno tuntuu mukavalta, niin pyydämme sinua maksamaan 50 euron aloittelijamaksun, joka kattaa kaikki vuoden 2017 treenit.

18.                  Helsingin yliopiston Taekwon-Do –seuran alkeiskurssi alkaa

Helsingin yliopiston Taekwon-Do -seura järjestää alkeiskurssin Helsingin yliopiston ja Aalto-yliopiston opiskelijoille ja henkilökunnalle. Harjoituksissa tutustutaan Taekwon-Don eri osa-alueisiin, kohotetaan kuntoa, vahvistetaan keskivartalon lihaksia ja opetellaan potku- ja lyöntitekniikoita sekä kehonhallintaa ja -huoltoa. Aiempaa kokemusta ei tarvita.

Kurssi alkaa tiistaina 7.2.2017 ja mukaan pääsee koko helmikuun ajan. Kurssi kestää kevätlukukauden ja päättyy vyökokeeseen. Harjoitukset pidetään tiistaisin klo 16.30-18.00 Helsingin Normaalilyseon liikuntasalissa (Ratakatu 6, kulku sisäpihalta) ja sunnuntaisin klo 11.00-12.00 UniDojolla (Pohjoinen Hesperiankatu 25). Kurssin hinta on 50 € sisältäen harjoitusmaksun, seuran jäsenmaksun ja vyökoemaksun. Lajia voi kokeilla maksutta koko helmikuun ajan!

Lisätietoja: HYTKD:n nettisivut (www.hytaekwondo.com/club/course.php) & Kurssi Facebookissa (https://www.facebook.com/events/419297768407292/)

Ilmoittautuminen: tästä (http://www.hytaekwondo.com/club/signup.php?ref=club-course-bottom).

19.                  PSK Kupla järjestää laitesukelluksen peruskurssin ja laitesukelluskokeilun keväällä 2017!

Sukelluskurssin onnistuneesti suoritettuasi saat kansainväliset normit täyttävän CMAS */P1 -sukellusluokituksen, joka antaa valmiudet sukeltaa turvallisesti 15-20 metrin syvyyteen sekä Suomessa että ulkomailla. Kurssi alkaa ilmaisella ja kaikille avoimella info-luennolla perjantaina 10.2. kello 17.30. Info-luento pidetään Kuplan kerhotilassa Kammiolla, joka sijaitsee Jämeräntaival 1:n takana.

Infotilaisuuden jälkeen järjestetään introsukellus Leppävaaran uimahallilla, jossa pääset kokeilemaan laitesukeltamista uima-altaassa kokeneen kouluttajan johdattamana. Kokeilu maksaa 10€. Jos olet tulossa introsukellukselle, ilmoittaudu ennakkoon täällä: https://goo.gl/forms/BoVLUtAbITgPL5uH3 ja laita lisätietoihin, että olet tulossa introlle.

Kurssin tarkemman aikataulun sekä muut lisätiedot löydät täältä: http://kupla.org/kurssit/lspk/.

Liity myös Facebook-tapahtumaan: https://www.facebook.com/events/1864699577102018/

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *